I løbet af 2019-2020 fik jeg fornøjelsen af at lede udviklingen af en helt ny type museumsoplevelse hos Museum Vestsjælland. En afbrænding af en kirke. Nemlig Sankt Bendts Kirke i Ringsted.
Den brændende kirke skulle heldigvis kun findes i en virtual reality-oplevelse, som du kan se i vores trailer ovenfor.
Men kernen i oplevelsen er en rigtig begivenhed. Den 21. juni 1806 gik der ild i Ringsted Kloster, der var et fint benediktinerkloster oprettet af Svend Nordmand i 1000-tallet. Ilden er voldsom og har fat i stråtaget på klostrets ladebygninger.
Snart breder ilden sig til Sankt Bendts Kirke. Blytaget smelter, klokkerne styrter ned gennem tårnet og store dele af kirken ødelægges. Branden raser igennem Ringsted by og gør mange mennesker husvilde.

Med virtual reality var det mit formål, i samarbejde med flere af museets inspektører og eksterne samarbejdspartnere, at fange stemningen af katastrofen, som den kan have været oplevet den tidlige sommermorgen i 1806.

Resultatet er blevet en oplevelse hvor man kommer tilbage til 1800-tallet og står foran kirken og får fortællingen og katastrofen helt ind på livet.
Oplevelsen er en del af den nye udstilling der åbner på Ringsted Museum søndag d. 30 august 2020.

Samme dag offentliggør vi også oplevelsen som 360-graders film i vores gratis landskabs- og kulturformidlingsapp Tidslommen.
Du kan se flere af trailere og teasere for vores digitale formidling hvis du klikker her.

// Jonas Abkjær Andersen